SM-finaaleista uusia Suomen mestareita

25.5.2019

Mitalistit
Mitalistit
Aarno Kiveliö
Aarno Kiveliö
Aki Kauppinen
Aki Kauppinen
Arto Tuhkanen Mrkku Koponen
Arto Tuhkanen Mrkku Koponen
Suomen Biljardimyynti Oy
Suomen Biljardimyynti Oy
Erkki Närä Jori Hätinen
Erkki Närä Jori Hätinen
Heikki Aunio Veikko Hannula
Heikki Aunio Veikko Hannula
Jan Morelius Tommi Lamminaho
Jan Morelius Tommi Lamminaho
Joni Ahola
Joni Ahola
Jouni Tähti Joni Ahola
Jouni Tähti Joni Ahola
Juho Nykänen
Juho Nykänen
Jussi Hannukkala Erkki Närä
Jussi Hannukkala Erkki Närä
Kaj Kunnas haastattelee Jesseä ja Jania
Kaj Kunnas haastattelee Jesseä ja Jania
Kari Johansson
Kari Johansson
Micke Ström
Micke Ström
Mikko Jäntti Pihla Korvenranta
Mikko Jäntti Pihla Korvenranta
Riikka Saaranen
Riikka Saaranen
Snookertuomarit Satu Isolehto, Tanel Animägi, Tommy Kaila, Veikko Hannula
Snookertuomarit Satu Isolehto, Tanel Animägi, Tommy Kaila, Veikko Hannula
Tomi Ahonen
Tomi Ahonen
Tommi Lamminaho
Tommi Lamminaho
Pihla Korvenranta
Pihla Korvenranta
Jani Uski Jesse Gustafsson
Jani Uski Jesse Gustafsson
Kaisa naiset
Kaisa naiset
Kaisa miehet
Kaisa miehet
Kerava
Kerava
Kotka
Kotka
Pool naiset
Pool naiset
Pool seniorit
Pool seniorit
Pool seniorit
Pool seniorit
Pyramidi
Pyramidi
Jani Kananen
Jani Kananen
Väyryset
Väyryset
Jani Uski
Jani Uski

Biljardin SM-finaalitapahtuma on saatu päätökseen Helsingin Kulttuuritalolla lauantaina 25.5.2019.

LOPULLISET TULOKSET:

 

Kaisa miehet

semifinaalit
Eemeli Laurinolli, RBK - Matti Väyrynen, TBO 2-1
Tero Kiviaho, KoKa - Arto Tuhkanen, KLK 0-2

Finaali: Eemeli Laurinolli, RBK - Arto Tuhkanen, KLK 2-1

1. Eemeli Laurinolli, RBK
2. Arto Tuhkanen, KLK
3. Matti Väyrynen, TBO
3. Tero Kiviaho, KoKa

---

Kaisa naiset

Finaali: Riikka Saaranen, CCA - Mari Haapanen, KsBK 1-0

1. Riikka Saaranen, CCA
2. Mari Haapanen, KsBK

---

Pool 9-pallo naiset

semifinaalit
Tuija Soininen, HBS - Laura Saarinen, HyvBK 5-6
Riikka Väyrynen, MPT - Laura Hartikainen, HyvBK 2-6

Finaali: Laura Saarinen, HyvBK - Laura Hartikainen, HyvBK 6-4

1. Laura Saarinen, HyvBK
2. Laura Hartikainen, HyvBK
3. Tuija Soininen, HBS
3. Riikka Väyrynen, MPT

---

Pool 9-pallo miehet

semifinaalit
Kim Laaksonen, ABTku - Jesse Gustafsson, GU 7-9
Petri Makkonen, HyvBK - Jani Uski, BK 8-9

Finaali: Jesse Gustafsson, GU - Jani Uski, BK 7-9

1. Jani Uski, BK
2. Jesse Gustafsson, GU
3. Kim Laaksonen, ABTku
3. Petri Makkonen, HyvBK

---

Pool 9-pallo juniorit MN18

semifinaalit
Micke Ström, CCA – Jere Virtaranta, HyvBK  7-0
Karo Långström, Luna – Sasu Hietamies, FBT 7-5

Finaali: Micke Ström, CCA - Karo Långström, Luna 7-1

1. Micke Ström, CCA
2. Karo Långström, Luna
3. Jere Virtaranta, HyvBK
3. Sasu Hietamies, FBT

---

Pool 9-pallo seniorit MN43

Finaali: Tomi Ahonen, Luna - Jari Tamminen, GU 7-0

1. Tomi Ahonen, Luna
2. Jari Tamminen, GU

---

Pool 9-pallo seniorit MN53

Finaali: Kari Johansson, GU - Timo Wolff, VSB 6-4

1. Kari Johansson, GU
2. Timo Wolff, VSB

---

Pool 9-pallo seniorit MN63

Finaali: Aarno Kiveliö, C-PL - Veli-Matti Ahia, JamP 6-4

1. Aarno Kiveliö, C-PL
2. Veli-Matti Ahia, JamP

---

Pyramidi semifinaalit

Arseni Sevastyanov, BK - Juho Nykänen, KaKa 1-4
Markku Koponen, HSK - Jarno Ahola, EBK 2-4

Finaali: Juho Nykänen, KaKa - Jarno Ahola, EBK 4-1

1. Juho Nykänen, KaKa
2. Jarno Ahola, EBK
3. Arseni Sevastyanov, BK
3. Markku Koponen, HSK

---

Snooker semifinaalit
Jyri Virtanen, KK-79 - Jani Kananen, TS 1-4
Olli-Pekka Virho, KK-79 - Antti Tolvanen, Ritz 2-4

Finaali: Jani Kananen, TS - Antti Tolvanen, Ritz 4-2

1. Jani Kananen, TS
2. Antti Tolvanen, Ritz
3. Jyri Virtanen, KK-79
3. Olli-Pekka Virho, KK-79

 

------ kaikki ottelut ja haastattelut ------

SNOOKER

Semifinaali Jyri Virtanen vs Jani Kananen
https://youtu.be/b3iFt3SXM_s?t=390

Semifinaali Olli-Pekka Virho vs Antti Tolvanen
https://youtu.be/b3iFt3SXM_s?t=14094

Finaali Jani Kananen vs Antti Tolvanen
https://youtu.be/b3iFt3SXM_s


PYRAMIDI

Semifinaali Arseni Sevastyanov vs Juho Nykänen
https://youtu.be/rlJiAz-ugsc?t=388

Semifinaali Markku Koponen vs Jarno Ahola
https://youtu.be/rlJiAz-ugsc?t=14077

Finaali Juho Nykänen vs Jarno Ahola
https://youtu.be/rlJiAz-ugsc?t=29451


KAISA

Yleinen sarja

Semifinaali Eemeli Laurinolli vs Matti Väyrynen
https://youtu.be/_IuOQKcek7o?t=425

Semifinaali Tero Kiviaho vs Arto Tuhkanen
https://youtu.be/_IuOQKcek7o?t=14056

Finaali Eemeli Laurinolli vs Arto Tuhkanen
https://youtu.be/_IuOQKcek7o?t=30852


Naisten Finaali Riikka Saaranen vs Mari Haapanen
https://youtu.be/_IuOQKcek7o?t=25446



POOL 9-Pallo

Juniorit MN18

Semifinaali I Jere Virtaranta vs Micke Ström
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=454

Semifinaali II Karo Långström vs Sasu Hietamies
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=477

Finaali Karo Långström vs Micke Ström
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=30812


Naiset

Semifinaali Tuija Soininen vs Laura Saarinen
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=7077

Semifinaali Riikka Väyrynen vs Laura Hartikainen
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=7081

Finaali Laura Saarinen vs Laura Hartikainen
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=34664


Yleinen

Semifinaali Jani Uski vs Petri Makkonen
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=14403

Semifinaali Kim Laaksonen vs Jesse Gustafsson
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=14380

Finaali Jesse Gustafsson vs Jani Uski
alku: https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=34615
loppu: https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=40380


MN53 Finaali
Kari Johansson vs Timo Wolff
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=22441


MN43 Finaali
Tomi Ahonen vs Jari Tamminen
https://youtu.be/Ns4LcZSZV_0?t=29112


MN63 Finaali
Aarno Kiveliö vs Veli-Matti Ahia
https://youtu.be/ghZLmBakJvI?t=22419

Palkintojenjakotilaisuus
https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/1221219398039005/

MAPON Pool EM 2020 pääyhteistyökumppani: https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/377534346228296/

Semifinaalien jälkeen
Micke Ström https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/348738482512698/
Karo Långström https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/2300223276688009/
Eemeli Laurinolli https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/478810136258985/
Juho Nykänen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/738072826595570/
Jani Kananen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/324435194917760/
Laurat https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/564331107308159/
Jani ja Jesse https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/359970174870170/
Jarno Ahola https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/415055249091557/
Antti Tolvanen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/1118789138293652/

Finaalien jälkeen
Kari Johansson https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/1119990601506304/
Riikka Saaranen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/314483146112579/
Aarno Kiveliö https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/663751704067291/
Tomi Ahonen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/2260476397535986/
Micke Ström https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/621172785063092/
Juho Nykänen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/416070895642673/
Eemeli Laurinolli https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/2326684634283971/
Jani Kananen https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/2412651298967853/
Laurat https://www.facebook.com/biljardisuomi/videos/1262830377209026/