SM-finaalien kaikki tulokset

24.5.2014

Robin Hull
Robin Hull
Aki Heiskanen
Aki Heiskanen
Riikka Saaranen
Riikka Saaranen
Casper Matikainen
Casper Matikainen

Biljardin SM-finaalit saatiin päätökseen Helsingin Kulttuuritalolla

Huiman jännittävä päätös saatiin biljardin SM-finaalitapahtumalle kun snookerissa Kimmo Lång oli tekemässä jättiyllätystä snookerin finaalissa tasatilanteessa 4-4. Lopulta kuitenkin ennakkosuosikki Robin Hull sai puserrettua viimeiset tarvittavat pisteet ja voitti Suomen mestaruuden 5-4.

Tässä kaikki tulokset ja lopulliset sijoitukset kaikista lajeista ja sarjoista.

Biljardin SM-finaalit 24.5.2014 Helsingin Kulttuuritalo

 

Finaalitulokset:

 

klo 16.30 Snooker finaali (paras 9 erästä)

 

Robin Hull – Kimmo Lång 5-4

 

klo 16.30 Kaisa finaali (paras 3 erästä / 60 pistettä)

 

Mika Stark – Kimmo Hakala 2-1

 

klo 16.30 Pool 9-pallo juniorit 18 finaali (7 voittoerään)

 

Casper Matikainen – Juuso Nuutinen 7-2

 

 

klo 16.30 Pool 9-pallo MN50 finaali (7 voittoerään)

 

Jari Saarinen – Timo Siekkinen 0-7

 

klo 18.30 Kara finaali (30 pisteeseen)

 

Jarno Ahola – Sami Hannula 30-17

 

klo 18.30 Pyramidi finaali (5 voittoerään)

 

Joni Ahola – Roope Rask 1-5

 

klo 18.30 Pool 9-pallo naiset finaali (7 voittoerään)

 

Riikka Saaranen – Nita Viitala 7-2

 

klo 18.30 Pool 9-pallo miehet finaali (9 voittoerään)

 

Aki Heiskanen – Abbas AL-marayati 9-5

 

Lopulliset tulokset lajeittain ja sarjoittain

 

Kaisa

1. Mika Stark, Espoon Biljardikerho

2. Kimmo Hakala, Hyvinkään Biljardikerho

3. Janne Kähkönen, Red Ball, Kouvola

3. Arto Tuhkanen, Rovaniemen Biljardikerho

 

Kara

1. Jarno Ahola, Espoon Biljardikerho

2. Sami Hannula, Karoliina Klubi -79, Turku

3. Jukka Tarvainen, Club Cue Acton, Kerava

3. Toni Hannula, Karoliina Klubi -79, Turku

 

Pool 9-pallo yleinen sarja

1. Aki Heiskanen, Galaxie United, Tampere

2. Abbas AL-marayati, Tyrvään Biljardiklubi

3. Kim Laaksonen, Turun Biljardikahvila

3. Ville Hämäläinen, Billiard Club of Lappeenranta

 

Pool 9-pallo, naiset

1. Riikka Saaranen, Billiard Club of Lappeenranta

2. Nita Viitala, Shamrock Billiard, Vantaa

3. Marjella Frosterus, Ritz-Club, Helsinki

3. Jenny Moilanen, Hämeenlinnan Biljardiseura

 

Pool 9-pallo juniorit PT18

1. Casper Matikainen, Espoon Biljardikerho

2. Juuso Nuutinen, Broadway Billiards, Vantaa

3. Joonas Vartia, Hyvinkään Biljardikerho

3. Nooa Oksala, Ritz-Club, Helsinki

 

Pool 9-pallo seniorit MN50

1. Timo Siekkinen, Ritz-Club, Helsinki

2. –

3. Aarno Kiveliö, City-Pool Lahti

3. Markku Ahola, Kannel-Krouvin Biljardikerho, Helsinki

 

Pyramidi

1. Roope Rask, Mikkelin Liikemiestenseura

2. Joni Ahola, Espoon Biljardikerho

3. Petri Pohjola, Hyvinkään Biljardikerho

3. Markku Koponen, Helsingin Suomalainen Klubi

 

Snooker

1. Robin Hull, Karoliina Klubi -79, Turku

2. Kimmo Lång, Karoliina Klubi -79, Turku

3. Antti Tolvanen, Ritz-Club, Helsinki

3. Ropi Heikkilä, Cabin Street Snooker, Helsinki

 

Kilpailun tulossivusto http://sm.sbil.fi/Results.php?yid=