Tapulissa edetty finaalivaiheeseen

4.12.2021

SBiL:n kultaiset ansiomerkit myönnettiin Robin Hullille (oikealla) ja Kari Kalliolle
SBiL:n kultaiset ansiomerkit myönnettiin Robin Hullille (oikealla) ja Kari Kalliolle
Kaisan semifinaaleissa Arto Tuhkanen (vasemmalla) kukisti Matti Väyrysen 2-0
Kaisan semifinaaleissa Arto Tuhkanen (vasemmalla) kukisti Matti Väyrysen 2-0
Poolissa Ville Hämäläinen (vas) otti niukan 9-8 voiton Casper Matikaisesta
Poolissa Ville Hämäläinen (vas) otti niukan 9-8 voiton Casper Matikaisesta
Myös toinen poolin 9-pallon semifinaali päättyi tiukan ottelun jälkeen 9-8 Jani Uskin (oik) voittoon Petri Makkosesta
Myös toinen poolin 9-pallon semifinaali päättyi tiukan ottelun jälkeen 9-8 Jani Uskin (oik) voittoon Petri Makkosesta
Yhtenä pooltuomarina toimi Pentti Seppänen
Yhtenä pooltuomarina toimi Pentti Seppänen
Naisten 9-pallossa Riikka Väyrynen eteni finaaliin 6-3 voitolla Tuija Soinisesta
Naisten 9-pallossa Riikka Väyrynen eteni finaaliin 6-3 voitolla Tuija Soinisesta
Pyramidissa semifinalistit Jalo Kotinurmi (vas) ja Oleksiy Zhukov. Kotinurmi oli parempi selkeästi erin 5-0
Pyramidissa semifinalistit Jalo Kotinurmi (vas) ja Oleksiy Zhukov. Kotinurmi oli parempi selkeästi erin 5-0
Kisakatsomoon saapui runsaasti seuraajia katsomaan Robin Hullin (oik) ja Heikki Nivan kohtaamista. Hull oli parempi erin 4-0 mennen finaaliin Iiro Sirkiää vastaan.
Kisakatsomoon saapui runsaasti seuraajia katsomaan Robin Hullin (oik) ja Heikki Nivan kohtaamista. Hull oli parempi erin 4-0 mennen finaaliin Iiro Sirkiää vastaan.
Karassa Timo Hjort (vas) meni finaaliin 30-13 voitolla Jyri Toivosesta
Karassa Timo Hjort (vas) meni finaaliin 30-13 voitolla Jyri Toivosesta
Tapahtuman toisena juontajana toiminut Mikko Innanen (oik) haastattelee Mr. snooker Aki Kauppista, joka ehti piipahtaa tapahtumassa kesken Euro Sport selostuskiireitä
Tapahtuman toisena juontajana toiminut Mikko Innanen (oik) haastattelee Mr. snooker Aki Kauppista, joka ehti piipahtaa tapahtumassa kesken Euro Sport selostuskiireitä

Biljardin SM-finaaleissa on päästy jo finaaliotteluihin. Aikaisemmin päivällä jaettiin kultaiset ansiomerkit Robin Hullille ja Kari Kalliolle

Snooker ammattilainen Robin Hull ja kaisabiljardissa lähes kaiken saavuttanut Kari Kallio saivat liiton kultaiset ansiomerkit.

Iltapäivällä semifinaaliottelut on saatu pelattua ja ensimmäisiä finaaleja aloittavat poolin senioripelaajat sarjoista MN54 ja MN64.

Tuloksia aamupäivn ajalta

Biljardin SM-finaalit lauantaina 4.12.2021 Tapulin Liikuntakeskus, Helsinki

klo 9.30 Pool 9-pallo juniorit MN18 semifinaali I+II 

Auresto Leevi (HyvBK) – Teittinen Juho (FBT)                   1-7

Sevastyanov Arseni (Iso8) – Hietamies Sasu (FBT)           0-7

 

klo 9.30 Kaisa miehet semifinaali I 

Auresto Toma (HyvBK) - Stark Mika (TBO)                          2-1

klo 13.00 Kaisa miehet semifinaali II 

Tuhkanen Arto (KLK) - Väyrynen Matti (TBO)                     2-0

 

klo 9.30 Kara semifinaali I 

Figueroa Paul (EBK) - Hannula Toni (CST)                         30-17


klo 13.00 Kara semifinaali II 

Hjort Timo (PVK) - Toivonen Jyri (EBK)                              30-13

 

klo 9.30 Pyramidi semifinaali I 

Mäki Henri (TBO) – Lukkari Juuso (EBK)                            5-3

klo 13.00 Pyramidi semifinaali II 

Kotinurmi Jalo (Iso8) – Zhukov Oleksiy (PVK)                   5-0


klo 9.30 Snooker semifinaali I 

Sirkiä Iiro (WCS) - Saarinen Kimmo (HBS)                                     4-3                   

klo 13.00 Snooker semifinaali II 

Niva Heikki (EBK) - Hull Robin (ABTku)                                         0-4

 

n. klo 11.15 Pool 9-pallo naiset semifinaali I+II

Vartiainen Johanna (Iso8) - Taipale Karoliina (TBK)                     0-6
Soininen Tuija (HBS) - Väyrynen Riikka (MPT)                              3-6

 

klo 13.00 Pool 9-pallo miehet semifinaali I+II 

Makkonen Petri (HyvBK) – Uski Jani (Iso8)                        8-9
Hämäläinen Ville (Iso8) – Matikainen Casper (EBK)           9-8

 

FINAALIT

 

n. klo 14.45 Pool 9-pallo seniorit MN54 finaali

Siekkinen Timo (Ritz) –Tamminen Jari (GU)

 

n. klo 14.45 Pool 9-pallo seniorit MN64 finaali

Kiveliö Aarno (C-PL) – Kohtala Reijo (TBO)

 

klo 16.30 Kaisa naiset finaali

Hakkarainen Annika (HyvBK) – Holtari Elisa (Ritz)

 

klo 16.30 Kara finaali

Figueroa Paul (EBK) – Hjort Timo (PVK)


klo 16.30 Pool 9-pallo juniorit MN18 finaali

Teittinen Juho (FBT) - Hietamies Sasu (FBT)  


klo 16.30 Snooker finaali

Sirkiä Iiro (WCS) – Hull Robin (ABTku)

 

klo 17.30 Pyramidi finaali

Mäki Henri (TBO) - Kotinurmi Jalo (Iso8)

 

klo 17.30 Kaisa miehet finaali

Auresto Toma (HyvBK) - Tuhkanen Arto (KLK)

 

klo 18.30 Pool 9-pallo naiset finaali

Taipale Karoliina (TBK) - Väyrynen Riikka (MPT)

klo 18.30 Pool 9-pallo miehet finaali
Uski Jani (Iso8) – Hämäläinen Ville (Iso8)

 

Katso kisasivustolta livestriimit ja tuloksia 

Kannattaa tulla myös katsomaan paikan päälle Tapulin Liikuntakeskukseen

https://tapanilanurheilu.fi/tapulikaupunki/

HUOM! Koronapassi vaaditaan sisäänpääsyyn!