Poolin divariviikonlopun kilpailut kolmella eri paikkakunnalla

1.2.2026

Pool 2. divisioonan osakilpailu RG7 (8-pallo), Tuusula 31.01.2026

Tuusulan 2-divarin finaalissa nähtiin hieno nousu finaalissa, kun Hyvinkään Ari Ratinen nousi 2-4 tappioasemasta kokeneemman varmuuden 5-4 voittoon Nurmijärven nuoresta huippulahjakkaasta Onni Sireniuksesta. Todella tiukkaa finalisteilla oli myös semifinaaleissa sillä myös molemmat semifinaalit päättyivät 5-4. Tiukat semifinaalitappiot meni molemmat PVK:n pelaajille Niko Hyvöselle ja Juha Hyyryläiselle.

Pool Haastajasarjan osakilpailu RG7 (9-pallo), Riihimäki 31.01.2026

Kauden seitsemäs haastajasarjan kilpailun voitto Ruokolahden Panu Kososelle (PGL). Toiselle sijalle Vantaan Sauli Ollonen (MPT). Semifinaaleihin Lappeenrannan Eetu Huhtamella (FBT) ja Taipalsaaren Henri Roni (PGL)

Pool 1. divisioonan osakilpailu RG7 (8-pallo), Vantaa 31.01.-01.02.2026

Vantaa MyBiljardissa ratkesi Top16 pelaajan kohtalo vasta sunnuntaina helmikuun 1. päivänä. Voittoon pussitteli BC247:n Oskari Strellman joka voitti finaalissa EBK:n Mikko Kauppisen 6-4. Samoin numeroin meni myös semifinaalit jossa Strellman pudotti BC247:n Markus Leppiahon ja Kauppinen puolestaan CCA:n Mika Rönnin.

Niko Hyvönen PVK, Onni Sirenius NBO, Ari Ratinen HyvBK, Juha Hyyryläinen PVK (kuva: Matti Jokela)
Sauli Ollonen ja Panu Kosonen (kuva: Julia Kuutti)
Eetu Huhtamella ja Henri Roni (kuva: Julia Kuutti)
EBK:n Mikko Kauppinen (vasemmalla) jatkaa vahvasti divarirankingin toisella sijalla ja vain himpun verran perässä kärkisijalla olevaa Tampereen Joni Vuorista joka jäi tänä viikonloppuna viidenneksi. BC247:n Oskari Strellman (oikealla) sen sijaan nousi voiton myötä neljän parhaan joukkoon rankingin kokonaislistalla. (kuva: MPT)
Aina vakuuttava Markus Leppiaho (vasemmalla) oli myös toisessa pelaamassa divarikilpailussa tällä kaudella semifinaalissa. Mika Rönn (oikealla) pelasi myös kauden parhaan rankingkilpailunsa. (kuva: MPT)