SBiL kesäkuun pelaaja Vilho Ylitalo

15.9.2025

Liiton kesäkuun pelaajaksi on valittu Vilho Ylitalo (TBO). Ylitalo voitti historian nuorimpana pelaajana (11-vuotiaana) kaisan yleisen sarjan rankingkilpailun Rovaniemellä viime kesäkuussa. Sensaatiomainen kilpailu päättyi Vilhon yksipuoliseen finaalinäytökseen, jossa hän kukisti vastustajansa Jussi Turtiaisen murskaavasti 60-0 vain noin 10 minuutissa. Lisäksi kauden 2025-2026 toisessa kaisan rankingkilpailussa Vilho Ylitalo otti jälleen turnausvoiton.

1. Yllätyitkö että voitit kesäkuussa Rovaniemen turnauksen ja finaalikin oli ohi minuuteissa. Mitkä asiat siivittivät sinut voittoon?

- Finaalipaikka tuli yllätyksenä ja tarkalla vitin siirtelyllä sekä pussitukset onnistuivat mielestäni hyvin.

2. Heti perään syyskuussa otit toisen turnausvoiton niinikään Rovaniemellä. Miten turnaus meni sinulta muuten ja miltä tuntui kaataa finaalissa kaisalegenda Mika Stark?

- Olin yllättynyt että pääsin viiden parhaan joukkoon. Mikan voittaminen tuntuu aina hyvältä.

3. Milloin ja miten olet aloittanut biljardin harrastamisen? Miksi kaisabiljardi on valikoitunut lajiksi? Entä oletko pelannut muita biljardilajeja?

- Aloitin pelaamisen 6-vuotiaana kun sain syntymäpäivälahjaksi ensimmäisen biljardipöydän. Nykyään tähtäimessä on Snooker-ammattilaisuus, Kaisaa pelaan sivulajina sekä myös Poolia.

4. Mikä biljardissa on parasta?

- Lajin vaikeus sekä iso pöytä.

5. Onko sinulla biljardissa esikuvia tai ketä vastaan haluaisit pelata?

- Esikuviani ovat Mark Williams ja Ronnie O ´Sullivan. Ronnieta vastaan olisi mukava joskus pelata.

Vilho Ylitalo