Suomen Biljardiliitto ry.
Liitto tiedottaa
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Uusi kausi tuo pooliin paljon muutoksia. Suurimmat muutokset yleisessä sarjassa johon kuuluvat Mestaruussarja, Divisioonat ja yleiset SM-kilpailut ovat seuraavanlaisia:
- Yksi yhtenäinen ja kiertävä RG-lista uusilla Rankingpisteytyksillä
- Itä ja Länsi käsite seurojen välillä poistuu
- Laajempi valikoima RG-kilpailuja pelaajille useammalla eri paikkakunnalla
-
-
Pool divarikausi alkaa viikon myöhemmin Poolin kilpailukausi mestaruussarjan ja divisioonien osalta alkaa vasta viikon myöhemmin kuin on ennakkoon ilmoitettu eli 1.-2.9.2012. Vastaavasti naisten kilpailukausi alkaa viikon ilmoitettua aikaisemmin eli 25.8.2012. Kansainväliset kilpailut keväällä 2013 ovat myös aiheuttaneet jo muutoksia kuten mm. Poolin eurotour ilmestyi kansainvälisiin kilpailukalentereihin kohtaan 27.2.-2.3.2012 ja samaisena viikonloppuna oli merkitty SBIL:lle Poolin Mestaruussarjan RG7 ja 8-pallon Divisioonamestaruuskilpailu.
-
-
Korjauksena edelliseen tiedotteeseen, lisenssilaskut on saatavilla suoraan Pelaajasivulta. Teknisten ongelmien vuoksi varsinaisia lisenssilaskuja ei saada lähetettyä, mutta pelaajille on lähetetty sähköpostiviesti jossa on ohjeet lisenssin maksamisesta.
-
-
Majoitus Omenahotelleista kaudella 2012-2013
Alennuskoodilla: BILJARDI
-
-
Kauden ensimmäinen RG-viikonloppu on siis takanapäin ja mukana kauden avauksessa oli 275 pelaajaa. Se jatkoi samalla linjalla viime kauteen verrattuna joten ihan hyvä aloitus. SBIL:n tavoite on, että myös 2- ja 3-divisioonan kilpailuissa tulee kaikilla paikkakunnilla vielä osallistujamäärät nousemaan. 2- ja 3-divisioonan kilpailujen tarkoitus on kuitenkin olla 1-päiväisiä tapahtumia, mutta tarvittaessa nekin voidaan mestiksen ja 1-divisioonan tapaan jakaa kahdelle päivälle.
-
-
SBiL kilpailukieltoja