Annika Suomiselle naisten SM-kulta Jyväskylässä
21.12.2025

Naiset SM 20.12.2025 Jyväskylä
Nimi: Annika Suominen
Kotipaikka: Forssa
Seura: WBS (Biljardiseura WaBiSe ry)
Ikä: 22 vuotta
Koulutus: merkonomi
Suurin break: 68
Snooker keppi: Mike Wooldridge, saarni 1-osainen
Pool keppi: Pechauer, hiilikuitu
Yhteistyökumppanit: Puutarha Snooker Oy, My Snooker Room ja muutama yksityishenkilö
Parhaat saavutukset: Snooker (SM-kulta 2025, SM-pronssi 2023), Pool (pari SM kulta 2025)
“Aloitin pelaamisen vuonna 2021. Säännöllinen harjoittelu ja kisoissa käyminen alkoi vuonna 2022. Harjoittelen maanantaista perjantaihin 2-3 tuntia päivässä ja pienen tauon jälkeen pelaan vastustajan kanssa vielä 2-4 tuntia. Treenaan pääsääntöisesti vain snookeria. Ennen pool-kisoja pidän 1-2 viikkoa taukoa snookerista ja keskityn pelkästään pooliin. Snookerin lisäksi lenkkeilen paljon sekä koirani kanssa että yksin.
Vahvuuksiani pelaajana ovat hyvä lyöntitekniikka, pitkien pallojen pussitus sekä turvapeli. Kehitettävää on eniten sarjojen rakentamisessa sekä mentaalipuolella. Lähiaikojen tavoitteena on pyrkiä menestymään snookerin divisioonassa ja sen myötä katsoa riittävätkö rahkeet pelata joskus mestistasolla. Naisten SM on snookerissa ainoa naisten vuosittainen turnaus, joten tavoitteeni on päästä edustamaan tulevaisuudessa Suomea naisten kansainvälisiin turnauksiin sekä snookerissa että poolissa.
Pelaan ja harjoittelen, koska tunnen suurta intohimoa ja rakkautta lajia kohtaan, jonka määrää on sanoin vaikea kuvata. Lajissa tulee vastaan huonoja päiviä, mutta sekä epäonnistumiset että onnistumiset opettavat kehittymään paremmaksi pelaajaksi."