Biljardin SM-finaalit alkaneet Helsingissä

23.5.2015

Peliareena
Peliareena
Liiton puheenjohtaja Ahto Alander avasi SM-finaalit
Liiton puheenjohtaja Ahto Alander avasi SM-finaalit
Aki Kauppinen toimii kisojen kuuluttajana
Aki Kauppinen toimii kisojen kuuluttajana
Casper Matikainen
Casper Matikainen
Jori Manninen
Jori Manninen
Tomi Lepistö ja Arto Tuhkanen
Tomi Lepistö ja Arto Tuhkanen
Jouka ja Nooa Oksala
Jouka ja Nooa Oksala
Petri Pohjola lauloi upeasti Maamme -laulun
Petri Pohjola lauloi upeasti Maamme -laulun
Emmi Tietäväinen ja Terhi Valtanen
Emmi Tietäväinen ja Terhi Valtanen
Tuija Tiihonen ja Nita Viitala
Tuija Tiihonen ja Nita Viitala
Olli-Pekka Virho
Olli-Pekka Virho

Biljardilajien yhteiset Suomen mestaruuskilpailut on aloitettu Helsingin Kulttuuritalolla

Päivän ensimmäiset ottelut aloitettiin lyhyiden muodollisuuksien, liiton puheenjohtajan Ahto Alanderin avauspuheen ja laulavan biljardivirtuoosin Petri Pohjolan Maamme -laulun jälkeen.

Osa semifinaaleista on jo saatu pelattua ja alla tämän hetken tuloksia:

 

Biljardin SM-finaalit lauantaina 23.5.2015 aikataulu ja ottelutuloksia

klo 9.30 Kaisa semifinaali I (paras 3 erästä / 60 pistettä)

Tomi Lepistö (PPK) – Arto Tuhkanen (KLK) 1-2

 

klo 9.30 Pool 9-pallo juniorit 18 semifinaali I+II (7 voittoerään)

Jouka Oksala (Ritz) - Casper Matikainen (EBK) 0-7
Nooa Oksala (Ritz) - Marko Vehmasaho (KeBic) 7-0

 

klo 9.30 Pyramidi semifinaali I (5 voittoerään)

Jori Manninen (PVK) – Kristian Pesola (PRSK) 5-2

 

klo 9.30 Snooker semifinaali I (paras 7 erästä)

Johannes Kauhanen (CST) – Olli-Pekka Virho (WCS) 2-4

 

n. klo 11.15 Pool 9-pallo naiset semifinaali I+II (7 voittoerään)

Emmi Tietäväinen (BBC) - Terhi Valtanen (Pelika) 5-7

Tuija Tiihonen (JamP) - Nita Viitala (Sham) 1-7

                     

klo 13.00 Kaisa semifinaali II (paras 3 erästä / 60 pistettä)

Janne Kähkönen (RB) – Mikko Hämäläinen (OBK)

 

klo 13.00 Snooker semifinaali II (paras 7 erästä)

Tero Suvanto (KK-79) – Kimmo Lång (KK-79)

 

klo 13.00 Pyramidi semifinaali II (5 voittoerään)

Akseli Matikkala (OBK) – Timo Muhonen (EBK)

 

klo 13.00 Pool 9-pallo miehet semifinaali I+II (9 voittoerään)

Markus Juva (Ritz) - Jani Siekkinen (Brode)

Jani Uski (BK) - Juho Haverinen (HyvBk)

 

n. klo 14.45 Pool 9-pallo MN50 ja MN60 finaalit

MN50 finaali Aarno Kiveliö (C-PL) – Paavo Vaari (GU)

MN60 finaali Hannu Laine (Bari) – Aki Haverinen (Stars)

 

klo 16.30 Kaisa finaali (paras 3 erästä / 60 pistettä)

Arto Tuhkanen -

klo 16.30 Pool 9-pallo juniorit 18 finaali (7 voittoerään)

Casper Matikainen - Nooa Oksala

klo 16.30 Snooker finaali (paras 9 erästä)

Ollli-Pekka Virho -

klo 18.30 Pool 9-pallo naiset finaali (7 voittoerään)  

Nita Viitala - Terhi Valtanen

klo 18.30 Pool 9-pallo miehet finaali (9 voittoerään)

klo 18.30 Pyramidi finaali (5 voittoerään)

Jori Manninen -

Aikataulumuutokset mahdollisia. Palkintojenjako otteluiden jälkeen Casino Helsinki, Mikonkatu 19, 00100 Helsinki jonne Kulttuuritalolta otteluiden jälkeen maksuton kuljetus 80 hengelle, ikäraja 18v. Pool junioreiden palkintojenjako Kulttuuritalolla heti finaaliottelun jälkeen.

 

Sisäänpääsymaksu 10 € aikuisilta, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi. Helsingin Kulttuuritalolla on 850 istumapaikkaa, ravintola ja kahvila. Osoite Sturenkatu 4, 00510 Helsinki www.kulttuuritalo.fi

 

Tervetuloa seuraamaan Suomen Parasta Biljardia!