06.03.2011 Immoselle taas kova turnausvoitto

Tapahtuma: Masters 10-Ball, Chesapeake Virginia, USA, 1.-5.3.2011.

Mika Immonen voitti kovatasoisen Masters 10-Ball -turnauksen ja sai voitostaan 15 000 dollaria. Immonen voitti finaalissa Saksan Ralf Souquetin luvuin 10-4. Immonen voitti Souquetin jo turnauksen alkuvaiheessa eikä antanut saksalaiselle juuri mahdollisuuksia finaalissakaan. Aiemmin Immonen voitti myös mm. Mike Davisin (USA) ja Earl Stricklandin (USA).



Immonen pelasi finaalissa miltei virheettömästi. Turnaus pelattiin vuoroaloituksin ja Immonen tyhjensi pöydän melkein jokaisella aloitusvuorollaan. Immonen pääsi varastamaan muutaman erävoiton Souquetin aloitusvuorolla ja näin Immonen voitti finaalin selvästi 10-4. Immosen joutui tiukimmalle moninkertaista ysipallon maailmanmestaria Earl Stricklandia vastaan. Strickland pääsi 7-7 -tilanteeseen eli erän päähän voitosta, mutta Immonen taiteili voiton. Muita vastustajia Immonen ei päästänyt lähellekään voittoa.

Turnauksen pelimuotoa, kymppipalloa, pelataan samalla tavalla kuin yleisintä turnauspelimuotoa eli ysipalloa, mutta pöydällä on nimen mukaisesti kymmenen palloa. Erona ysipalloon on myös maalauspakko eli pelaajan pitää määrätä kohdepallon pussi ennen lyöntiä. Kymppipallo on ysipalloa hieman vaativampi peli ja on siksi ammattilaispelaajien suosiossa. Immonen voitti lajin maailmanmestaruuden vuonna 2009.

AZ Billiards: Immonen wins Masters 10-Ball.


Jarno Virtanen, SBiL-tiedotus



Muokattu 06.03.2011 07:28

Takaisin