06.09.2010 Robin ja Johannes hallitsivat Turussa

Snookerin ykkössarjan RG1 oli selkeästi KK-79:n Robin Hullin heiniä. Seurakaveri Johannes Kauhanen esitti myös mainioita otteita mutta finaalin alkuerässä Robinin tekemä 87 break otti Johannekselta luulot pois ja 3-0 tulos oli selviö.

Robin ja Johannes etenivät tuplaeliminaation kautta 8-cuppiin missä odotteli viime kauden rankingkärki. KK-79:ään siirtynyt Jyri Virtanen ja semifinaalissa JBS:n Pessi Lyyra totesivat ex-ammattilaisen paremmakseen ja Johannes peittosi varmalla pelillä RBC:n Tero Suvannon ja CSS:n Mika Karhun.

Lauantaina pelatun 6-reds shootoutin voitto meni myös Robinille. Upouusilla säännöillä kuuden punaisen pelissä on nyt mahdollisuus ottaa virheen jälkeen poolista kopioitu vapaa käsipallo koko pöydän alueelta.

Kuva: Tommi Hautanen

Muokattu 06.09.2010 05:07

Takaisin