02.02.2012 Ville Pasanen valittiin tammikuun pelaajaksi

Ville Pasanen (Ritz Club, Helsinki) on valittu SBiL:n tammikuun pelaajaksi. Pasanen voitti tammikuussa Kaisan Saimaa-turnauksen nousten tappioasemasta hienosti finaalin voittoon. Ville Pasasella on myös nousujohteinen kausi menossa.

1. Nousujohteinen kausi menossa, ensin syksyllä Kultakello 9:s, sitten Kristalli 3:s ja nyt Saimaa voitto. Onko tulosparannukseen erityistä syytä?

- Yksittäistä syytä siihen on vaikeaa kaivaa. Nyt olen pelannut paljon kaisaa Ritarin Jounin kanssa ja tietysti siitä on tullut paljon pelirutiinia. Normaalisti on ollut lähinnä rankingkisat joista pelejä tulee eikä sen enempää muuta. Välillä oli voittopaineita ja yhdessä kilpailussa tuli sekä hyviä että huonoja pelejä. Nyt menen kilpailuihin nauttimaan, pelaamisen pitää olla kivaa ja se näkyy heti tuloksissa. Biljardi on paljon korvien välistä kiinni. Nautin pelaamisesta ja jos sen kautta tulee menestystä, niin hyvä.

2. Sinua on tituleerattu Suomen ykköseksi all-roud pelaajana. Millä konsteilla olet oppinut hallitsemaan kaikkia biljardilajeja?

- Pohja on luotu snookerin kautta, mutta tietysti siinä on paljon kaikkien lajien pelaamista. Snooker on erittäin hyvä pohja kaikille biljardilajeille koska se on niin tekniikkapainotteinen. Nykyään olen kyllä jäämässä muissa lajeissa jalkoihin, koska harjoittelumäärät on niin vähäiset.

3. Aikaisemmilta vuosilta sinulta löytyy useita Suomen mestaruuksia snookerista. Nykyisin pelaat enimmäkseen kaisaa, mistä syystä näin konkreettinen lajinvaihdos?

- Tuskin koskaan jätän snookeria tyystin pois, kipinä varmasti syttyy taas vielä jossain vaiheessa.. Lajinvaihdos tuli ajankohtaiseksi kun halusin kokeilla muita lajeja ja silloin erityisesti kaisaa, koska se tuntui mielenkiintoiselta ja se oli minulle vieras laji. Nykyisin kaisa sopii hyvin perheelliselle kun se ei vaadi niin paljoa harjoittelua, tai eihän kaisassa olekaan juuri sellaista yksinharjoittelua kuin snookerissa tai poolissa.

4. Toimit myös Euro Sports televisiokanavan selostajana erityisesti snookerturnauksissa, mutta myös muissa urheilulajeissa. Pääsetkö tai pyritkö sisälle peliin myös selostajana vai oletko siinä täysin ulkopuolella?

- Käytän oman pelaamisen kokemuksia selostamisessa. Oman pelitaustan ansiosta näkee mitä pelissä tapahtuu ja voi hyvin hahmottaa miten peli etenee. Joskus huiputkin tekevät erilaisia valintoja pöydällä kuin mitä itse olisin tehnyt. Biljardi on niin paljon helpompaa seurata vierestä kuin olla itse pelaamassa.

5. Missä lajeissa Ville Pasanen nähdään pelaajana tulevan kevään SM finaaleissa Jyväskylässä?

- En ole vielä hirveästi miettinyt asiaa, mutta toivottavasti ainakin kaisassa. Kaisan SM alkukilpailuun aion kyllä osallistua. Vähän tekisi mieli osallistua vaikka kaikkiin.

6. Kumpi voittaa ja miten ottelu päättyy kun pelaat selostajakumppanisi Aki Kauppisen kanssa (varjo MM finaali) paras 35:sta?

- Ottelu päättyy Pasaselle 18-2 (Aki saa nämä kaksi erää tuurilla;)


Ville Pasanen. Kuva: Timo T Tiusanen

Takaisin